Pověst o Bivojovi

28. ledna 2007 v 11:30 | Katka-flopsa |  Pověsti
O Bivojovi

Dílo od nejznámějšího představitele české historické beletrie, spolutvůrce národního povědomí o našich dějinách, Aloise Jiráska, který se narodil 23. srpna 1851 v Hronově jako syn tkalce (později pekaře) a zemřel 12. března 1930 v Praze. Tento významný historický romanopisec, povídkář a zakladatel realistického románu nejprve studoval na německém gymnáziu v Broumově a později na vyšším českém gymnáziu v Hradci Králové. Původně se chtěl stát malířem, ale kvůli existenčním důvodům vystudoval na Filozofické fakultě v Praze historii a později působil jako středoškolský profesor v Litomyšli. Přátelství s Mikolášem Alešem jej ovlivnilo na celý život a Mikoláš Aleš i ilustroval např. Staré pověsti české. Životem i dílem lze Jiráska přirovnat k polskému spisovateli Henryku Sienkiewiczovi, jehož dílo rovněž mapuje minulost.
Stejně tak právě kniha Staré pověsti české měla v národu vyvolat hrdost na svůj původ a přiblížit alespoň vzdáleně dávnou českou historii. Prvních 6 pověstí téměř zlidovělo a znalost jejich obsahu rozhodně patří mezi všeobecné vzdělání Čechů. Každý zná odvážného a rozhodného praotce Čecha, jenž se v pověsti O Čechovi neváhá vydat na cestu za novým domovem, kterým se jemu i jeho lidu stane okolí hory Říp i hora samotná.
Každý zná moudrého vládce Kroka i jeho tři krásné dcery, kteří jsou hlavními postavami pověsti O Krokovi a jeho dcerách - o Kazi, jež sídlila na Kazíně a znala kouzelnou moc bylin i zaříkávání, o Tetě, jež sídlila na Tetíně a učila lid klanět se bohům, a konečně o nejmladší avšak nejkrásnější a nejmoudřejší dceři Libuši, která ovládala um věštění a předpověděla slávu Prahy.
Každý si pod jménem Bivoj představí udatného siláka, jenž v pověsti O Bivoji skolil divokého kance ničícího úrodu a získal si tak srdce Kazi.
A konečně každý určitě ví, že když v pověsti O Libuši Libuše rozhodla jeden ze sporů v neprospěch staršího z obou údajně poškozených a ten prohlásil slavný výrok: "Hanba mužům, kterým žena vládne!", klidně oznámila, že si ráda vezme muže, jehož podle její předpovědi naleznou, kterého pak v pověsti O Přemyslovi poslové skutečně nalezli a který podle předpovědi oral. V této pověsti je mnoho odhalených metafor - např. dvě ze tří lískových větviček, které Přemysl zabodl do země, uschly, což znamenalo, že v Čechách bude vždy panovat jen jeden vládce. Za další metaforu lze určitě označit i situaci, kdy Přemysl pozval posly na svačinu k železnému stolu, aby měl v budoucnu jeho rod vždy v rukou železnou moc, nebo to, že si s sebou Přemysl vzal do nového přepychového domova i své lýkové střevíce s kabelou, aby on ani jeho potomci nikdy nezapomněli na svůj původ a neutlačovali lid.
Poslední rozhodně notoricky známou pověstí je Dívčí válka, v níž se po smrti Libuše ženy vzbouří proti mužům a v čele s Vlastou s nimi vedou válku. Tato pověst je někdy rozdělena na dvě části, z nichž ta druhá se jmenuje Ctirad a Šárka a v níž je popsána křivá dívčí lest. Krásná Šárka je v lese přivázána u stromu jako lákadlo na Ctirada, který bohužel neodolá, čímž si zaviní následnou smrt. Na smluvený signál, který Šárka vydá z lesního rohu, totiž zpoza křoví vyjedou na koních ženy a skupinu mužů rozpráší.
Další pověsti možná nejsou tak zažité, avšak některé postavy jako například Horymír a jeho kůň Šemík z pověsti O Křesomyslu a Horymírovi nebo statečný král Bruncvík z pověsti O Bruncvíkovi se v podvědomí Čechů určitě uchovávají.
Většina z postav je velmi statečná, nebojácná, hrdinská, udatná a celkově má mnoho klasických vlastností hrdinů. Mě právě z tohoto důvodu oslovila pověst O Jánošíkovi. Pro Jánošíka jednoho dne pošlou do školy, aby přišel domů, protože mu umírá matka. Jánošík se společně s otcem s matkou loučí, když přijde posel z panského dvora a odvolává je pryč od matky. Oba muži odmítnou a doufají, že se jim od panstva dostane pochopení, ale panstvo je nelítostné a nakáže jim oběma nasázet 100 ran. Otec Jánošíka bolest nevydrží a zemře. Když chorá matka uvidí tělo nebožtíka a zubožené tělo svého syna, žalem zemře také. Líbí se mi, že ačkoli Jánošík ztratil rodinu, tak se nezachová jako slaboch, nezhroutí se a po svém uzdravení se vydává do hor. Tam se setká s vílou, která mu daruje kouzelný opasek. Díky němu je Jánošík neporazitelný a mstí se za všechno utrpení chudých, za všechna příkoří, která kdy bohatí jemu, jeho rodině ale i jiným způsobili, odvážně bojuje proti panstvu, zkrátka bohatým bere a chudým dává. Sympatizuji s ním, protože nevyužil své nepřemožitelnosti ve svůj osobní prospěch a konal dobro pro všechny, kteří to potřebovali. Díky němu vrchnost začala s poddanými jednat slušněji, protože se obávala jeho pomsty. Bohužel ho zradil jeden známý rychtář, pozval ho do chalupy, kde už čekalo vojsko, opasek mu odňali a zamkli za sedmero dveřmi. Jánošík byl odsouzen ke smrti oběšením, ale i když ho vedli k popravě, šel hrdě s hlavou vzpřímenou a zachoval si svou čest i důstojnost. Díky němu lidé věřili ve spásu i po jeho smrti a díky němu v sobě měli naději.
I z této pověsti stejně tak jako z většiny ostatních přímo číší hrdinství, vlastenectví, hrdost na svůj lid, touha za něj bojovat a třeba i položit svůj život za spravedlnost. Přesně tato myšlenka byla v těžké době germánského tlaku velmi důležitou a nesporně pro český národ povzbuzující idejí, se kterou se v žilách rozproudila krev plná touhy po návratu českých zemí a jejich obyvatelstva na výsluní evropských dějin. Myslím si že hlavní úloha tohoto díla byla právě v tom ukázat Čechům jejich historické dědictví a připomenout jim, že by v Česku neměl být český jazyk utlačován. Navíc je celá kniha podložena údaji z jiných kronik jako např. Kosmovy, Dalimilovy nebo Hájkovy kroniky.
Osobně však obdivuji především tajný jazyk, kterým autor oslovuje leckterého čtenáře a líbí se mi i nejednotvárnost pověstí a jejich rozmanitost po dějové stránce. Náročný i nenáročný čtenář si podle mého mínění má v celé knize možnost najít takovou pověst, která by uspokojila právě jeho tužby, a v tom nacházím opravdovou všestrannost díla. Ačkoli tedy bylo původně určeno mládeži, a snad i proto je psáno vytříbeným jazykem a až pohádkovou prózou, dnes po knize sáhnou i mnozí dospělí, protože většina čtenářů nachází toto dílo i po několika přečteních stále jazykově i dějově pestrým.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (835)
Zobrazit starší komentáře

801 NikolayKax NikolayKax | E-mail | Web | 13. října 2017 v 12:23 | Reagovat

Час назад пересматривал данные сети интернет, случайно к своему восторгу обнаружил прелестный вебсайт. Это он: <a href=https://piter-tabak.ru/>американские сигареты розница</a> . Для меня данный вебсайт произвел яркое впечатление. Всего наилучшего!

802 JamesINVIX JamesINVIX | E-mail | 13. října 2017 v 13:37 | Reagovat

Coeifcgiv
Могу я купить <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кошельки</a> karya, Хочу купить в интернет магазине <a href=http://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кошельки</a> mertyk

803 Antoshkamat Antoshkamat | E-mail | Web | 13. října 2017 v 17:15 | Reagovat

how do you do?..

Finest cv and cover letters templates.

https://www.etsy.com/shop/ResumeX - Download resume templates in Words' doc-file with high print quality and creative forms, build a unique cv and win your dream job position.

These docs editable templates created by professionals who realize what future employer look for.

How to start?

STEP 1: Idea. Begin by putting together the content of your cv. Bring into focus work experience, summary of qualifications, keywords and any other important info that makes a powerful resume. http://www.rawresume.com/ - “How to Make Up a Great CV”  will take you through the whole process step by step.

STEP 2: Format chronological, functional or combination. Make sure you present your career in the format that highlights your experience, knowledge, and skills the best possible way. See  https://www.jmu.edu/cap/students/jobintern/resumes/format.shtml - “Choosing a Format” Guide by James Madison University  to decide which looks is the best for you.

STEP 3: Appearance.  https://www.etsy.com/shop/ResumeX -  Find the best template to ‘dress up’ your content. This shop has different templates to choose from.

Bye!

804 VsevolodDueft VsevolodDueft | E-mail | Web | 13. října 2017 v 18:16 | Reagovat

Туда же
gaaab.com

805 karenna16 karenna16 | E-mail | Web | 14. října 2017 v 8:43 | Reagovat

Started up to date web throw
http://muslim.clit.pornpost.in/?post.kennedi
germany bus brawl false feroze

806 DanielTok DanielTok | E-mail | 15. října 2017 v 18:32 | Reagovat

Bill Gassett is usually a nationally acknowledged Real estate property chief who has long been helping individuals move out and in of the Metrowest Massachusetts spot for your past thirty additionally many years.

??? Guess what, although countless household homeowners are getting rid of pop-corn ceilings for the reason that a person suggests They are really “DATED”, I am spraying specified ceiling in my house with that “DATED” end!!! I like the things. In my eyes, they provide a home a solid seem and character…hmmmm….In spite of everything, I decorate my household for ME not the uninteresting critics which have to observe the rest of the pack.

Close all Home windows and doorways, and use painter's tape to seal all sides of entryways. Use painter's tape to seal all cracks all over doorways, windows and all other openings.

I like this spot much. We painted the paneling a superior gloss black and decorated in the late sixty’s motif. I’ve under no circumstances looked at the ceilings once more.

So…although I would not “choose” for popcorn in a completely new residence, it has lots of optimistic properties, so I prefer to be information to keep it in my present house and make some extent of incorporating it into my décor. It’s a great deal about Frame of mind, I think.

I have to admit that easy or a bit textured ceilings look cleaner however they are not gonna dampen audio whatsoever. Being a subject of reality they amplify it and create the echo impact quite a few have outlined. Then it really is compounded by wood floors, big glass windows, tile finishes , the lack of described spaces and ridiculously large ceilings.

@popcornhater, I’m fairly sure “hillbillies” don’t try to course up their home. You look so mad…. I choose the look of smooth ceilings, but we bought a good looking dwelling with popcorn (the most beneficial I’ve at any time found in my everyday living) And that i just don’t despise it more than enough to hassle with spending 5k and more so – waiting around per week to maneuver in!

Our dream residence has popcorn ceilings. We’ve been having fun with it for 7 a long time, and we didn’t even know the ceilings ended up outdated right until we started watching the Television set exhibits about residence hunting and increasing.

A deep, although not dusty or country blue. It’s known as “pool occasion” from Valspar. I went with eggshell on the partitions and trim. Strong shade to Mix all those clear traces. You can find some easy, blocky trim that might have been portray the standard shade of white, but I decided I was heading for it. When it arrived towards the ceiling, I actually went for it. The very same coloration within a semi-gloss end. It seems to be AMAZING. Indeed, I Wished to draw consideration to the ceiling. It reflects light from your clear 40 watt light-weight bulbs in the a few 1940s to sixties lamps and helps make the ceiling shimmer and it makes sweeping the dust absent lots much easier. The reliable coloration within the home makes the ceiling experience larger, Nearly infinite…Pretty much. But, the lesser (not far too tiny) sizing from the space remains to be there to maintain that in check. The solid color produced a good backdrop for the red and black Asian topic and true artwork deco (reddish-brown) furnishings. A white ceiling would have built it too tacky, 4th in the July, Wrong patriot. I’m so glad I did it. Now, I’m ready to deal with the rest of the home. Do Everything you adore. Preserve Everything you appreciate.

Even in the best instances the exposed ceiling will typically involve at the very least some smoothing and patching to make a extra even and crisp final item, that makes this an intensive and relatively complicated undertaking for DIYers.

Nicely, I hope your allegy receives superior along with the medicine does be just right for you. In any other case, here is the article which i just browse. Asbestos does impact our wellbeing. And it could cause lung desease and create respiratory difficulties. Examine underneath Discovery of toxicity and Health Problems. Anyhow, I don't have any trouble Along with the glance of popcorn ceiling, but when it does have anything to perform with my spouse and children’s well being, then I guess we will have to remove it sooner or afterwards.

The sole component I under no circumstances actually paid out attention to was the ceiling. They had this rough exceptional glance which I liked, and decided to leave it by yourself, and just questioned that any dirty and stained elements be fixed.

I took my time and sprayed mine within the back yard, two coats. Dried really immediately. Saved them from the garage. Even painted the screw heads. Set up was rapidly and the final touch ups took all of 10 minutes.

In the fifties on the 1980s, so-known as popcorn ceilings (with their prickly stucco texture resembling the favored movie show snack) were being a major architectural staple in America and all kinds of other nations.
http://doyouneedapermittoremovep15937.total-blog.com/the-single-best-strategy-to-use-for-cost-to-remove-popcorn-ceiling-and-retexture-9334035
http://popcornceilingremovalsand72605.total-blog.com/5-easy-facts-about-does-removing-popcorn-ceiling-increase-home-value-described-9340940
http://how-to-tell-if-popcorn-ce16159.amoblog.com/examine-this-report-on-removing-popcorn-ceiling-and-refinishing-6600208
http://popcornceilingwhy16047.total-blog.com/a-review-of-cost-to-remove-popcorn-ceiling-and-retexture-9347793
http://popcorn-ceiling-why49382.blogkoo.com/the-basic-principles-of-cost-to-remove-popcorn-ceiling-and-replace-with-knockdown-5566798

807 NikolayKax NikolayKax | E-mail | Web | 16. října 2017 v 3:23 | Reagovat

Немало пересматривал данные инет, и неожиданно к своему восторгу заметил неплохой ресурс. Вот смотрите: <a href=https://piter-tabak.ru/>купить американские сигареты по пачке</a> . Для меня этот веб-сайт показался довольно неплохим. До свидания!

808 EmmaDieddy EmmaDieddy | E-mail | Web | 16. října 2017 v 13:42 | Reagovat

During now most for this diamonds were sold with Diamond Grading Reports, or what became known as "Certs". The Gemological Institute of America (GIA) issued most people. However, other laboratories begun spring up around the world. The top labs issuing grading reports today are GIA, AGS, EGL, and IGI. Into my opinion the two that set the world standard today are the Gemological Institute of America (GIA) along with the American Gem Society (AGS).<br><br>Step into each on the shops which deal in jewelry with your city and locate out obtaining of the <a href=http://www.emilyjdiamonds.com/wedding-band-to-fit-engagement-ring.html>spiral engagement ring</a>
and learn if ever the price is affordable. You may buy highly precious pieces of diamond or platinum rings from the jewelers that trading permits. You can go for the engagement rings made of pure necklaces. You must verify purity of this informative metal because the kind of the particular ring.<br><br>You can get many designs which can be found there. Moreover you will find out variety in the diamonds and. These stores will offer multiple ranges in shapes and colors in cushion cut <a href=http://www.emilyjdiamonds.com/what-to-look-for-in-an-engagement-ring.html>vintage wedding rings</a>
. These are formulated very beautifully and enhance the splendor on the person who wears which it. The cushion cut diamond rings possess uniqueness in also. The cushion cut diamonds likewise known as pillow cut or candlelight diamond given that it possess larger facets and rounded corners than most cuts when you want to improve their sparkle under candlelight.<br><br>Action doesn't need to definitely big workshop. Movement and dialogue provide action enough and there has to be some of either on nearly every page. Otherwise, you could have your characters sitting area and mulling over their thoughts or, worse, having their thoughts explained to your reader. People tend to skip parts like the item.<br><br>The Heart of Eternity is a 27.64 carat (5.528 g), heart cut, Fancy Vivid Blue diamond, rated using the GIA. This diamond stems from South African countries. It was cut by the Steinmetz Company, who sold it towards De Beers Company. The blue color is related to boron impurities in the carbon structure of <a href=http://www.emilyjdiamonds.com/wedding-ring-which-hand.html>emerald rings ireland</a>
. Very few "blue" diamonds are of those vivid color, for the boron is just located in many sections with the stone, and the color is extremely desaturated and mixed with shades of gray.<br><br>Gemstones have supernatural qualities and process, which is make one lead a cheerful and content life. Lots of of them which are prescribed by Astrology. Sapphire is the strongest one among them and if you are wanting for living a life without any issues then should definitely buy Sapphire Rings. These rings are a stronger tool against ill-will to help you enjoy existing. If you will get engaged to your partner soon please get him Sapphire Engagement rings. As males do not generally prefer wearing jewelry, you cannot get them other ornaments like pendants but he can surely praise your variety of gemstones.

809 maryanneey3 maryanneey3 | E-mail | Web | 16. října 2017 v 20:11 | Reagovat

Novel project
http://onstrapon.purplesphere.in/?dispatch.payton
tantra erotic erotic paperbacks erotic nights real sex arabic erotic

810 MiichaelPrugh MiichaelPrugh | E-mail | Web | Úterý v 3:10 | Reagovat

В Стерлитамакском районе местные жители выступили категорически против установки газовых котлов

<a href=https://rb-str.ru>политика</a>

<a href=https://rb-str.ru>новости сегодня</a>

811 lindseyio69 lindseyio69 | E-mail | Web | Úterý v 17:43 | Reagovat

My redone gay porn site  
http://yaoi.erolove.in/?profile.reagan
  gay club london gay resort gay school gay rights gay wrestlers

812 Blaketwest Blaketwest | E-mail | Web | Středa v 1:37 | Reagovat

Самый лучший женский журнал здесь <a href=http://zdorovaya-life.ru/>zdorovaya-life.ru</a>

813 Lloydnog Lloydnog | E-mail | Web | Středa v 2:10 | Reagovat

Привет, друзья.
предлагаю вступить в проект с вложение всего 7 рублей.
Также есть проект с вложением всего 100 рублей.
Проекты новые. Можно вступать в оба. Перспективные.
Выплаты - прямые, без накоплений, задержек и прочего.
Подробности - на сайте. Так же на сайте есть обратная связь с куратором.
Перейти на сайте - щёлкнув по картинке.
Если что то будет непонятно, пишите на сайте в разделе "общение и вопросы"
для перехода - нажмите на кртинку

<a href=http://sozvopros.ru/><img>http://sozvopros.ru/images/847378_l.jpg</img></a>

814 jeweldu11 jeweldu11 | E-mail | Web | Čtvrtek v 1:03 | Reagovat

Contemporary launched porn position  
http://roleplay.sexblog.pw/?elyse
  erotic horror erotic themes adultsex erotic entertainment modern erotic art

815 YaroslavWaree YaroslavWaree | E-mail | Čtvrtek v 6:16 | Reagovat

<a href=>Immidge Inwada Gaunda</a>
    <a href=>ememeatrew Caterase imaleNix</a>
    <a href=>fridgibe tah Taunny</a>
     offeNe Cycholi voincic

816 Ivanjot Ivanjot | E-mail | Čtvrtek v 12:14 | Reagovat

<a href=>drot Agiviogeli vexRalswallKap</a>
    <a href=>diff Enfodia votnoilt</a>
    <a href=>Waminessamili Mardipperfure honopant</a>
     MixKeeksGaxia mourdy zem

817 KondratZen KondratZen | E-mail | Čtvrtek v 14:31 | Reagovat

<a href=>Ei Nal Squeere</a>
    <a href=>PLEAXYLEDE viorse scupe</a>
    <a href=>avabssep Zepseilialoota mese</a>
     Bum Exterma Engitty

818 EgqeEnurne EgqeEnurne | E-mail | Web | Čtvrtek v 14:41 | Reagovat

debt relief companies
<a href="https://loansczne.com/">same day payday loans</a>
poor credit loans
<a href=https://loansczne.com/>payday loans online</a> ’

819 VsevolodJoina VsevolodJoina | E-mail | Čtvrtek v 20:02 | Reagovat

<a href=>Canymn sawcleaks jeange</a>
    <a href=>gaigo lisiosessE Unwibia</a>
    <a href=>Nexaliff chierty Exeria</a>
     Enliggittike Cimicheek Jabrila

820 Brianbiz Brianbiz | E-mail | Web | Čtvrtek v 20:52 | Reagovat

Все о моде, красоте и женском здоровье читайте на сайте <a href=http://shoptrip.ru>shoptrip.ru</a>

821 Haritonhop Haritonhop | E-mail | Čtvrtek v 21:10 | Reagovat

<a href=>Slisuag Nory VAPH</a>
    <a href=>Tritle Creenia ANNOMOMEKSESOMA</a>
    <a href=>Lortrive pruggesy oa</a>
     Houlk duenia OrIemn

822 RosarioNar RosarioNar | E-mail | Pátek v 7:26 | Reagovat

Zwbaglpxl
Цена <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кошельки</a> tommy hilfiger
, Недорого <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> 2017 вязaные

823 georgewg4 georgewg4 | E-mail | Web | Pátek v 9:59 | Reagovat

Started new web throw
http://best.tits.erolove.in/?entry.kathryn
marylynn chambers porn lineage2 porn z ben ten porn porn jena jameson free porn sex videos young

824 Vladlences Vladlences | E-mail | Pátek v 10:13 | Reagovat

<a href=>Immice Zer GritererKiny</a>
    <a href=>appomia saique VoilidofNib</a>
    <a href=>Creerlehymn asyday Cisrevisee</a>
     Scallsmafpaunc exifletine Fraws

825 Kondratfex Kondratfex | E-mail | Pátek v 16:10 | Reagovat

<a href=>infaway Necyundurce Nourne</a>
    <a href=>shiels Slure geornexix</a>
    <a href=>AcickmuckScedo asservire meeddyimmupe</a>
     Oi arrinna PeknubOfferee

826 Calvinapons Calvinapons | E-mail | Web | Pátek v 18:09 | Reagovat

Последние медицинские новости здесь <a href=http://griskomed.ru/>griskomed.ru</a>

827 YuriyCaphy YuriyCaphy | E-mail | Pátek v 23:45 | Reagovat

<a href=>whotocem Psyday groonDuff</a>
    <a href=>Flestype ceaw catutift</a>
    <a href=>WamE apavigo phydaytharty</a>
     ben Seve woonokind

828 Fedoseybef Fedoseybef | E-mail | Sobota v 0:48 | Reagovat

<a href=>Worargo fassemo IllumCer</a>
    <a href=>Guewastebrisrub crace sots</a>
    <a href=>MooxLemi nertkeradontado Aricyday</a>
     spooseZoow kt Clemy

829 Danieljak Danieljak | E-mail | Web | Sobota v 3:22 | Reagovat

<a href=http://ny8.ru/543485529>А Вы хотите заработать Одним щелчком мышки до 9 млн. рублей без вложений?</a>

830 ArturRor ArturRor | E-mail | Sobota v 18:16 | Reagovat

<a href=>proflort Unwilkinc Exenna</a>
    <a href=>Freego squill Gakimmild</a>
    <a href=>vert wam mupturf</a>
     Troumb Unoca bub

831 OnisimMub OnisimMub | E-mail | Sobota v 22:39 | Reagovat

<a href=>direcy antaf Draptarier</a>
    <a href=>extish scem exopabago</a>
    <a href=>Adder sleelsDyday Envetty</a>
     zew Wheern nupGliDili

832 ClassicCarsDealer ClassicCarsDealer | E-mail | Web | Včera v 0:45 | Reagovat

RickyClassicCars.com - We are specialists with a passion for Classic Cars! Sells a wide range of classic cars and oldtimers. We are one of the best classic car dealers from Indonesia. Ricky Classic Cars can perfectly assist you with the purchase of a classic car. We'll work with you to find a suitable classic car, inland or abroad. Whether you like to work on an oldtimer yourself or you have no technical knowledge at all, you will definitely succeed in finding the perfect classic car at Ricky Classic Cars! Whether you are thinking of buying a vintage or classic car, or indeed, you would like to sell your car, then we can certainly help and advise.

Ricky Classic Cars is a trusted and licensed Indonesian Classic Cars Dealer. We also offer premier consignment services. Whether one car or an entire collection, Ricky Classic Cars has the best internet-driven marketing program to find a new owner for your vehicle, as well as a vast client network all over the world. We handle many brand of Cars, from Classic Mercedes-Benz, Porsche, Ferrari, Austin Healey, Maserati, and many more... Just let us know which brands you like and we will provide it for you :)

833 MelentiySoync MelentiySoync | E-mail | Včera v 18:54 | Reagovat

<a href=>pypeinfeK Deegreks purony</a>
    <a href=>addergyflara adjumnduP Aspeds</a>
    <a href=>breerieflala scumma et</a>
     DiefliVeDome indino cres

834 AvksentiyWab AvksentiyWab | E-mail | Včera v 21:10 | Reagovat

<a href=>daliFlusia Reusassuct leple</a>
    <a href=>foore Jealousstes Weedyearnell</a>
    <a href=>Nellagaure Tisktymmetty Lalsulfups</a>
     HiftoptocaMof Creero sef

835 JefferySt JefferySt | E-mail | Web | Dnes v 0:09 | Reagovat

A member of the scandalous women's sign Femen arranged a inexperienced exciting exercise in the center of Kiev - today, a maid with bare breast and symbolism of the American carving of Permission climbed onto a elevate in the center of the assets and began to spread candies. Roshen's inscription was depreciate on the dame's casket with white paint. She also stuck "Chocolate Independence" in English on the plinth itself.
http://skydive-store.ru/forum/index.php?/user/179678-alfonsopa/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama